Direktor kancelarije SZO u Beogradu Marijan Ivanuša je naveo da je Srbija među 10 do 15 zemalja koje su najpogođenije u Evropi i trenutno među prvim po brzini pogoršanja situacije i da zato treba razmišljati i o dodatnim merama.
Ivanuša je rekao da proizvođači vakcina, a najviše se govori o Fajzerovoj i vakcini Moderne, kompletnu dokumentaciju treba da daju regulatornim telima koja odlučuju o upotrebi vakcine.
On veruje da možemo da budemo optimisti, jer je reč o ozbiljnim proizvođačima i dodaje da će se proces registracije raditi po ubrzanom postupku.
Propisani rok za dobijanje dozvole kod nas je 150 dana, ali se uz dobru koordinaciju taj rok može ubrzati, rečeno je u emisiji "Četvrtkom u 9".
"Razvoj vakcine je veoma skup, a sada je novac na raspolaganju, jer je veoma važno da se dođe do vakcine što pre, jer su zahvaćene i velike države kao što su SAD", kaže Ivanuša.
Kovaks inicijativa obuhvata oko 190 država što ukazuje na veliku solidarnost kada je reč o budućoj dostupnosti vakcine i za one države sa niskim primanjima.
"Do kraja 2021. trebalo bi da bude na raspolaganju oko dve milijarde doza koje će biti pravedno raspodeljene. Naravno uz Kovaks inicijativu, države i pojedinačno potpisuju ugovore sa proizvođačima pa nije isto da li se kao kupac pojavljujete sa potražnjom od milijardu ili 10 miliona doza", objasnio je Ivanuša. Nijedna vakcina ne sme da se potvrdi bez bezbednosne provere i potvrde o efikasnosti, rekao je Ivanuša.
"Sada imamo jasne dokaze da je moguće da imamo efikasnu vakcinu i to je dobra vest. Vrlo često nijanse u jeziku mogu da zbune da je nešto zbrzano, a nije. Svi koraci su prošli i sve je vrlo precizno testirano", rekao je konsultant Unicefa za imunizaciju doktor Dragoslav Popović.
Нема коментара:
Постави коментар